Vine Bula de la scoala si incepe sa vorbeasca cu taicasu`:
Bula : − Astazi profesorul m-a pus sa gasesc cel mai mic multiplu comun.
Taicasu`: − Nu l-au gasit nici acum? Pai asta se cauta si cand mergeam eu la scoala…
Bula,in clasa 1,la lectia pentru invatarea literei “O”.
-Copii,cine stie sa-mi zica o propozitie care incepe cu litera “O”?
Nimeni nimic,numai Bula cu mana pe sus.
-Spune-ne,Bula
-Oaia paste.
-Bravo Bula.Acum,ca Bula va dat un exemplu,va rog,copii,sa-mi spuneti fiecare o mpropozitie care sa inceapa cu “O”.
Nimeni nimic,numai Bula cu mana pe sus.
-Bine,Bula,spune-ne tot tu.
-Oaia paste.
-Bine,Bula,dar propozitia asta ne-ai mai spus-o o data!
-Da,dar asta-i alta oaie!:)):)):))
Bula vine din prima zi la scoala iar tatal sau il intreaba.
-Cum a fost? La care Bula raspunde:
-Misto ……dar tebuie sa merg si maine….
Bula trebuia sa treaca un examen. Colegii il sfatuiesc sa spuna trei lucruri : Mihai Eminescu, tractorase-motorase si 100%. Profesorii intrebandu-l pe Bula cum il cheama, el raspunde:
-Mihai Eminescu .
-Ce-ai ma in cap?
-Tractorase-motorase.
-Esti nebun?
-100%!
-Bula, da-ne un exemplu cum poate fi folosita puterea apei.
-De exemplu, mama plange pana tata ii cumpara o rochie noua…
Intr-o zi Bula se juca in curtea scolii cu mingea. 3 oameni renoveaza scoala pe dinafara.
Un om o picat de pe schela si vine politia, intreaba daca sunt martori.
Un muncitor spune ca Bula a fost martor la care politistul il intreaba.
Politistul:”Cum a picat omul asta ma Bula.
Bula:”Api o injurat de D-zeu.”
politistul:”Da cum o injurat.”
Bula: “Bula f****i dumnezeii matii nu mai scutura schela.
Era o data Bula la scoala si peste 30 min avea meci…Spune el profesoarei:-Doamna profesoara ce haine urate aveti…-Bula te dau afara!-Asta si vreau!-Doamna ce urata sunteti!!-Bula te dau afara!-Asta si vreau!Mai erau 10 min si ii incepea meciul,se enerveaza Bula si spune:-Doamna ce v-as f**e…-Afara!!-Yessssssss!-Nu tu…voi!!!
Luni,Bula are test la romana.
Vine Bula acasa si spune:
Bula:-Mamaaa!
Mama:-Ce e Bula?
Bula:-Azi am luat 10 la test!!
Mama:-Bravo Bula!Ia aci 5 lei dute si ia ti ceva.
Marti,Bula are test la matematica.
Vine Bula acasa:
Bula:-Mamaaa!
Mama:-Ce e Bula?
Bula:-Am luat 10 la test!!
Mama:-Din nou Bula?!Bravo ia 5 lei sa ti iei ceva.
Miercuri,Bula test la engleza.
Vine Bula acasa lasa ghiozdanul si pleaca afara.
Cand vine la 6 acasa masa il intreaba:
Mama:-Bula,de ce ai luat 5 la testul la engeza?
Bula:-Pai a lipsit.
Mama:-Cine a lipsit?
Bula:-Colegul de langa mine.
Invatatoarea intreaba copii:
-Gigel tu cati frati ai?
-Unul doamna.
-Si nu ai vrea sa iti mai aduca barza un fratior sau o surioara?
-Ba da ar fi frumos, sa am si eu cu cine sa ma joc.
Si tot asa vorbeste cu aproape toti copiii din clasa. Ajunge si la Bula:
-Tu Bula cati frati ai?
-Doamna eu sunt singur.
-Si nu ai vrea sa iti aduca barza si tie un fratior sau o surioara?
-Care doamna? Aia asa cu ciocul ala mare si cu picioarele alea lungi asa?? Pleca-ti de aici ca tata nu f**e asa ceva.
-Cat este jumatatea lui opt? intreba invatatoarea
-Pe vertical sau pe orizontal? intreaba la randul lui Bula.
-Cum vrei s-o iei.
-Pe orizontal este zero, pe vertical trei.
Invatatoarea le cere eleilor sa spuna mai multe feluri de mancaruri.Toti copiii enumera tot felul de alimente comestibile la care Bula mai adauga si lampa.
Profa:
-Cum sa fie Bula lampa de mancare ??
-Pai l-am auzit pe tata zicand:
-Draga stinge lampa si iao in gura….
La scoala elevii au primit tema sa scrie o compunere cu titlul:”Daca asi fi militar”.
Toti scriau numai Bula nu scrie.
-De ce nu scrii?Este intrebat de profesoara.
Bula foarte calm:
-Imi astept secretara.
Profesorul: Care dintre voi asculta cel mai mult pe mama?
Bula: Tata…
– Cea mai mare dintre pasarile cu piciore lungi este barza.
– Lasati povestile, dom´profesor! Suntem destul de mari ca sa stim ca barza nu exista!
Bula se intoarce de la scoala.
Taicasaul il intreaba:
-Bula ai loat o nota la scoala?
…….Bula ii raspunde:
-Da!Da!am loat un 10.
-La ce Bula?
-Un 1 la lb.romana
3 la desen
2 la geofrafie
3 la mate
si un 1 la istorie.