Bun venit!
Cauți bancuri? Ai găsit cele mai noi și mai tari bancuri adunate într-un singur loc: mioritice.com, sursa ta zilnică de bancuri de calitate de la oameni amuzanți
Io
30 May. 2026
#25146

La şcoală, elevii învaţă verbul “a ţese”:
Învăţătoarea:
– Copii, care îmi face o propoziţie cu verbul a ţese, are un 10.
Bulă din prima cu mâna pe sus.
– Bulă, pe tine nu te pun că zici prostii! Uite Ionel, să te auzim.
– Mama ţese la maşină.
– Bravo, ai un 10. Mai este cineva care doreşte un 10 ?
Bulă iar cu mâna pe sus.
– Bulă, pe tine nu te pun că zici prostii, Gheorghiţă, spune-ne tu.
– Mama ţese ciorapi frumoşi.
– Felicitări ai şi tu un 10. Mai vrea cineva?
Bulă iar cu mâna pe sus.
– Bulă pe tine nu te pun că zici prostii!
– Dar nu zic prostii doamna învăţătoare.
– Bine, hai să zicem că de data aceasta te credem. Spune propoziţia!
– Mama, mi-a cumpărat o pereche de chiloţi cu două mărimi mai mici.
– Bine mai Bulă, dar unde e verbul “a ţese” ?
– Poi, ţese p**a prin ei.

ma
30 May. 2026
#50925

La scoala:
-Bula, poti dovedi ca Pamantul e rotund?
-Da’ ce dom’ profesor, am zis eu ca e?

ad
30 May. 2026
#18902

Bula cica mergea la scoala. In clasa a furat cateva bucati de creta. La scoala, se intoarce profa sa scrie pe tabla,
pac Bula da cu creta-n ea. Se-ntoarce profa:
− Bula, tu ai dat!
− Sa moara mama daca am dat!
Sa duce Bula acasa, ma-sa moarta. A doua zi se duce Bula, ia creta, pac da cu ea dupa profa.
− Bula, tu ai dat!
− Sa moara sor-mea daca am dat!
Sa duce Bula acasa, sora-sa moarta. A treia zi se duce Bula, ia creta, pac da cu ea din nou. Se-ntoarce profa:
− Bula tu ai dat!
− Sa moara taica-miu daca am dat!
Sa duce Bula acasa, taica-su facea bagajele.
− Ce faci tata?
− Ne mutam dracu’ de-aici. A murit mata, a murit sora-ta, azi a murit si vecinu de sus.

my
29 May. 2026
#30860

La sfârşitul celui de-al doilea război mondial,într-o şcoală din Rusia.
-Natalya,cum ai ajutat tu soldaţii noştri în război?
-Eu le făceam curat în cazarmă.
-Aşa,foarte bine.Natasha,tu cum ai ajutat soldaţii?
-Eu eram mereu la popotă şi le găteam.
-Bravo,şi mai bine.Bulă,tu cum ajutai soldaţii?
-Eu le dădeam la mână obuzele,iar ei trăgeau cu tunurile.
-Excelent Bulă,un adevărat exemplu. Iar ei ce spuneau?
-Sehr gut Bulă,sehr gut!

ne
29 May. 2026
#59922

Se da propozitia “intr-o buna zi , coruptia din Romania va fi starpita”.
Profesor : Bula , ia spune-mi , la ce timp este verbul din propozitie ?
Bula : la viitorul imposibil , dom’ profesor !

Ma
28 May. 2026
#5286

-Ei,ce n-as da ca Parisul sa fie capitala Italiei,ofteaza Bula.
-De ce? intreaba tatal.
-Pentru ca asa am scris azi in teza,la geografie.

bo
28 May. 2026
#309

-Cum a dezlegat Alexandru cel Mare nodul gordian?
La care Bula:
-L-a taiat cu sabia lui Damocles.

Profesoara: De unde ai ceasul asta de aur Bula?
Bula: L-am câştigat într-o cursă.
Invatatoarea: Câte persoane au participat ?
Bula: Trei, un poliţist, proprietarul ceasului şi cu mine!

ma
28 May. 2026
#38697

Bulisor avea un talent deosebit la desen. Intr-o zi deseneaza pe catalog o musca. O ora intreaga se chinuie diriga s-o omoare, pana isi da seama ca era desenata. Banuind cine era faptasul, i spune lui Bulisor sa vina cu taica-su la scoala. A doua zi, diriga catre Bula :
-Uitati, domnule, din cauza desenului fiului dumneavoastra, am mana bandajata!
-Lasati, doamna, ca si la mine pe gard a desenat un butoi de se facuse la poarta mea coada la bere!

ma
28 May. 2026
#40935

– Cum iti place la scoala? îl intreaba un domn pe Bula.
– E o escrocherie!
– Cum asa?
– Noi muncim toata ziua la lectii iar profesorul incaseaza salariul.

ma
28 May. 2026
#54531

Profesorul de logica:
-Situatie: un tip sta cu barca pe lac si pescuieste cand se dezechilibreaza si cade in apa. Sotia lui, care statea la o oarecare distanta pe mal, vazand aceasta incepe sa alerge. De ce credeti ca alerga?
Bula:
-Sa plece la oras sa-i cheltuiasca banii!

al
28 May. 2026
#16705

Rodica e cea mai urîţică fată din clasă. Într-o zi, Bulă o întreabă:
– Rodica, ştii ce o să păţeşti tu cînd o să fii mare?
– Nu.
– Nimic.

bo
28 May. 2026
#292

Bula a intarziat la scoala si profesoara il intreaba cam revoltata pentru ca a intarziat mai mult ca de obicei:
-Bula de ce ai intarziat asa mult si azi?
-Am ajutat o batrana sa treaca strada ! (radios)
-Bine si de ce ti-a luat asa de mult ?
-Pai ea nu a vrut sa treaca !!!!

mm
27 May. 2026
#49391

Vine Bula intr-o zi batut la scoala. Invatatoarea il intreaba:
-Ce ai patit, mai?
Bula raspunde:
-M-a batut politistul.
A doua zi la fel, a trea zi la fel, invatatoarea il intreaba:
-Cine te-a batut?
Bula raspunde:
-M-a batut politistul.
-De ce te-a batut?
-Pentru ca l-am chemat la mine acasa.
Se duce invatatoarea la politist si il intreaba:
-De ce l-ai batut pe Bula, numai ca te-a chemat la el sa il bati in asa hal?
Politistu raspunde:
-Stii de ce m-a chemat la el?
-Nu, de ce?
-Ca sa-i regulez cateaua sa-i faca un caine politist.

ma
27 May. 2026
#37513

Bula la scoala, nu invata de loc si profesoara se tot ruga de el ca sa invete.Acesta ii raspunde ca daca se f..e o data cu el o sa invete si ii mai promite ca ii iese si ei ceva.Profesoara minic si iar nimic.Pana la urma se lasa la mana lui…..acesta o intreaba daca are apa calda, iar ea raspunde ca da si sa o faca cu lumina stiinsa, este de acord si cu asta.Seara se duce Bula la doamna profesoara cu un buchet de flori si o sticla de sampanie….profesoara bucuroasa il invita in casa si trec la actiune… o data de doua ori profesoara terminata intra in baie si ii spune lu Bula:
– mai Bula dar bun mai esti la pat
da la care ii raspunde:
– ma scuzati io sunt Gigel, Bula vinde bilete la usa.

Close ×

mioritice.com folosește fișiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe site-ul nostru.

Înainte de a continua navigarea pe site-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege termenii de utilizare și politicile noastre.

Sunt de acord Mai multe optiuni
Cookie-urile de statistică îi ajută pe proprietarii unui site să înţeleagă modul în care vizitatorii interacţionează cu site-urile prin colectarea şi raportarea informaţiilor în mod anonim.
Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a-i urmări pe utilizatori de la un site la altul. Intenţia este de a afişa anunţuri relevante şi antrenante pentru utilizatorii individuali, aşadar ele sunt foarte valoroase pentru agenţiile de puiblicitate şi părţile terţe care se ocupă de publicitate.
Obligatoriu - nu poate fi deselectat. Cookie-urile necesare ajută la a face un site utilizabil prin activarea funcţiilor de bază, precum navigarea în pagină şi accesul la zonele securizate de pe site. Site-ul nu poate funcţiona corespunzător fără aceste cookie-uri.