– Doamna profesoară, cum fac negrii copiii?
– Pe întuneric.
– Dar cei bâlbâiţi?
– In căruţa
– Dar cei şchiopi?
– Pe scări.
– Dar cei proşti?
– Întreabă-l pe taică-tău.
Bula la scoala,in fiecare pauza vorbea prostii.Fetele au rabdat cit au rabdat,dar pina la urma i-au spus invatatoarei.Aceasta le-a sfatuit ca atunci cind il aud vorbind prostii,sa iasa repede din clasa.Intr-o pauza,Bula striga in gura mare:
-Fetelor,la coltul strazii se va face inaugurarea unui bordel plin cu tarfe. Acestea au iesit rapid din clasa.
-Hoooo fa proastelor ca inca nu s-a deschis..
– Bulisor, pe care raft din biblioteca ai pus cartile de matematica?
– La raftul de carti horror.
Invatatoarea le spune elevilor sai de clasa I:
– Copii, alcatuiti fiecare cate o propozitie.
Bula: – Ana are mere.
– Bravo, Bula!…Dar de unde stii? zise invatatoarea.
– Am vazut-o eu sub dus…
O profesoara noua incearca sa predea lectii de psihologie unor copii. Ea intra in clasa spunand:
– Cine crede ca e prost, sa se ridice in picioare!
Dupa citeva secunde, se ridica in picioare Bula. Profesoara i se adreseaza:
– Tu de ce crezi ca esti prost?
– Nu sint prost, doamna, dar imi parea rau sa stati in picioare numai dumneavoastra!
Intr-o zi invatatorul lui Bula vine in clasa si le spune elevilor ca peste 2 zile vine inspectia in scoala si va veni si la ei in clasa. Ca totul sa iasa bine, trebuia facuta o repetitie. astfel vine invatatorul imbracat la patru ace, cu aliura de inspector sinincepe sa-i intrebe pe elevi si ajunge la Bula:
– Elev Bula, ce ocupatie are tatal tau?
– Tata e casnic si mulge vaca.
Toata repetitia a fost un succes si iata ca vine si inspectia, incepe sa-i intrebe pe elevi si ajunge si la Bula:
– Elev Bula, ce meserie are tatal tau?
– Tata este casnic si mulge p**a ca vaca a vandut-o.
La scoala, profesoara ii zice lui Bula:
-Asculta, cum de aud numai lucruri negative despre tine: bei, fumezi, esti afemeiat. Nimic pozitiv nu ai in tine.
-Ba da, doamna profesoara, sunt seropozitiv.
Profesoara ii intreaba pe copii ce fel de meserii au tatii lor…
-Gigel, tatal tau ce meserie are?
-Inginer! raspunde acesta.
-Foarte Bine! Dar tatal tau Ionel?
-Avocat! raspunde Ionel.
-E o meserie foarte buna! Bula, tatal tau ce meserie are?
-Medic stomatolog agricol !
-Pai Bula, cum vine asta ?
-Pune dinti la grebla!
La scoala:
-Bulisor,daca tatal tau cumpara trei sticle de bere si bea una cate mai raman?
-Niciuna
-Complet gresit.Raman doua.
-Tu numi cunosti tatal
La scoala doamna invatatoare ii intreaba pe copii daca stiu sensul expresiei “pentru orice eventualitate”.
Unii ca da, altii ca nu. Doamna le explica si acum sa… exemplificam.
Cine vrea sa formeze o propozitie/fraza cu expresia “pentru orice eventualitate”.
Bula cu mana pe sus. Doamna se face ca nu-l vede.
– Maria spune tu!
– Doamna invatatoare eu m-am gandit la urmatorea propozitie: Tata a plecat in delegatie si, pentru orice eventualitate, a mai luat cu el 100 lei in plus.
– Bravo, Maria!
Bula cu mana pe sus. Doamna se face ca nu-l vede.
– Costel, tu la ce te-ai gandit?
– Pai, doamna invatatoare: Mama a plecat la piata si a mai luat cu ea o sacosa, pentru orice eventualitate.
– Foarte bine, Costel!
Bula cu mana pe sus.
– Hai, Bula, zi si tu.
– Doamna invatatoare, popa catolic n-are voie sa se-nsoare, da Dumnezeu i-a dat si lui o p…, asa pentru orice eventualitate!
Invatatoarea catre bua:
-Bula, schimba-ti numele, pt ca dak inlocuiesti prima litera, iese un cuv f urat!
A doua zi vine bula la scoala:
-D-na invatatoare! Mi-am schimbat numele!!
-Bravo! Cum te chrama acum?
-Denis!!!
Profesorul: Cand e timpul cel mai potrivit pentru culesul merelor?
Bula: Cand e legat cainele.
Bula la ora de desen ii pace sa deseneze cu creioane din lemn si sa apese.Se rupe un creion, se rup doua. Zice Bula:
-Imi bag p**a in ele de creioane. Doamna profesoara ii zice:
-Bula maine avem inspectie! Sa iti aduci multe creioane si sa nu mai vorbesti urat.
A doua zi bula vine la ora de desen cu o geanta plina de creioane.Incepe sa deseneze,se rupe un creion, se rupe doua pana cand se rupe si ultimul.
Bula se ridica in picioare si zice:
-Doamna profesoara, azi nu ca e inspectie, dar maine tot imi bag p**a in ele de creioane.
Profesoara observa ca Bula lipseste foarte des si il intreaba:
-Bula, de ce lipsesti asa de des?
-Pentru ca a calcat-o buldozerul pe sora mea.
Si tot asa a continuat cu tata si cu mama pana cand Profesoara il intreba pe Bula:
-Bula, dar tu ce faci toata ziua?
-Ma plimb cu buldozerul.
Ora de Sociologie:
-Numim hot pe cel care ia proprietatea altuia – explica profesorul.
-Bula, tu nu esti atent!
-Ba da, domnule profesor.
-Atunci spune-mi, ce as fi eu daca ti-as scoate din buzunar 1000 de lei?
-Vrajitor, domnule profesor.